Kulturystyka a odpowiednia dieta. CO musisz wiedzieć.

Kiedy trenuje się tak często i intensywnie jak kulturysta, wymagania stawiane organizmowi są ogromne. Po każdym treningu trzeba uzupełnić paliwo, ale trzeba też zadbać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, które wspomogą wzrost i regenerację mięśni. Każda dieta, która działa, jest też złą dietą, jeśli nie jest zbilansowana. Doskonałym przykładem jest Standardowa Dieta Amerykańska (SAD), o której zbyt często słyszymy - ten rodzaj diety dominuje w wielu krajach i kulturach. Dieta SAD jest bogata w przetworzone cukry i tłuszcze, sód i czerwone mięso, a uboga w owoce, warzywa, pełne ziarna i chude białka, takie jak ryby czy kurczak. Wiąże się ona z występowaniem wielu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie i choroba wieńcowa.

Nie jedząc wystarczającej ilości warzyw

Prawdopodobnie wiesz, że jedzenie większej ilości warzyw to świetny sposób na poprawienie swojej diety. Ale może masz wrażenie, że powinieneś jeść wielki talerz brokułów przy każdym posiłku. Możesz też tkwić w przekonaniu, że jesteś dzieckiem, a warzywa są dla dzieci. Istnieje wiele sposobów, aby przemycić warzywa do swojej diety. Oto kilka wskazówek:

- Jedz codziennie sałatkę. Tak, sałatkę! Choć pierwszą rzeczą, jaka przychodzi Ci do głowy, jest sałata, jest wiele innych owoców i warzyw, które można wykorzystać w sałatkach. Na przykład, składnikami sałatek mogą być pomidory, ogórki i papryka. Można też użyć orzechów, nasion i suszonych owoców, aby zwiększyć wartość odżywczą sałatki. Dodaj do sałatki odrobinę octu lub soku z cytryny, aby zwiększyć jej smak i zapobiec jej rozmiękaniu.

- Kiełkuj warzywa. Kiełki to jedne z najzdrowszych warzyw, jakie można jeść. Kiełkowanie jest bardzo podobne do hodowania roślin z nasion. Wystarczy tylko namoczyć nasiona w wodzie na kilka godzin. Następnie należy umieścić je w pojemniku i utrzymywać w stanie wilgotnym. Już po dwóch lub trzech dniach będziesz mieć świeże, gotowe do spożycia kiełki, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik.

- Zastępowanie w posiłkach produktów zbożowych warzywami. Na przykład, zamiast kanapki możesz zjeść na lunch dużą miskę brokułów lub słodkich ziemniaków.

- Jedz więcej fasoli. Fasola jest doskonałym źródłem białka, błonnika oraz wielu witamin i minerałów.

Za bardzo polegasz na ziarnach

Nie ma nic złego w zjedzeniu na śniadanie pełnoziarnistego bajgla, prawda? Nieprawda. Ziarna, takie jak pszenica i ryż, są ważną częścią zdrowej diety, ale nie powinny stanowić jej większości. Jeśli polegasz na ziarnach, takich jak makaron czy chleb, jako na głównej części swojej diety, prawdopodobnie nie dostarczasz wystarczającej ilości warzyw, owoców i białka. Codziennie należy dostarczać organizmowi wystarczającą ilość białka, które wspomaga pracę mięśni, w tym serca. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo warzyw, prawie na pewno nie dostarczasz wystarczającej ilości witamin i minerałów. A jeśli nie jesz wystarczająco dużo owoców, brakuje Ci kluczowych przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać chorobom. Istnieją dwa główne problemy związane z nadmiernym poleganiem na zbożach.

Po pierwsze, ziarna często zawierają dużo cukru i kalorii. Na przykład, jedna kromka chleba pszennego ma około 100 kalorii. To prawie połowa dziennej dawki kalorii dla dorosłej kobiety. Po drugie, ziarna nie dostarczają zbyt wiele błonnika. Błonnik jest potrzebny do utrzymania dobrego stanu układu pokarmowego. Jedna kromka chleba pszennego zawiera mniej niż 1 gram błonnika. Potrzebujesz około 25 do 30 gramów błonnika dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby w diecie znajdowała się odpowiednia ilość warzyw i owoców.